Myslivna Pod Kohoutem
O Myslivně Fotogalerie Ceník Kontakty
 

Kontakt

Pohoda lesního ticha
 

Mapa

Lesy obcí Trhové Sviny a Besednice s.r.o.
Nábřeží Svatopluka Čecha 859
Trhové Sviny 374 01

Pište nám:

spravce-kohout@email.cz

Volejte:

739 518 175
607 673 377

GPS souřadnice:

N48 45.748 E14 35.895

 

Zásady ochrany osobních údajů

 
 

 

Otakárek fenyklový

Otakárek fenyklový

Vzhled: Otakárek fenyklový právem patří mezi naše nejkrásnější motýly. Chrakteristická je pro něj výrazná černá kresba, lemující okraje jinak žlutavých křídlech. Na zadních křídlech s vlnkovitým okrajem střídá černou barvu modrá. Ve vnitřních úhlech zadních křídel tohoto motýla zdobí dvě červená oka. Mimo to si lze všimnout nápadných ostruh (též na zadních křídlech), které jsou pro naše otakárky typická. Jinak je housenka světle zelená s černými proužky, které ještě zdobí oranžové tečky. Na kráse mu také přidá jeho rychlý a elegantní způsob letu. Housenka je celkem nenápadně světle zelená s černými proužky, které jsou ozdobeny oranžovým tečkami. Je nápadná oranžovou vysunovatelnou vidlicí v záhlaví. Tato vidlice spolu se sekretem ze žlázy, který voní po fenyklu (od toho název fenyklový) nebo ananasu, by měla mít zastrašující účinek pro predátory.

Rozšíření: Pokud budete mít stěstí a otakárka spatříte, určitě to bude na sušších stráních stepního a lesostepního typu. Dospělí motýli se také často shlukují na vrcholech kopců vyvýšených míst v krajině. Mimo naší republiku se vyskytuje v celé Evropě Asii a Severní Americe.

Způsob života a potrava: Jako snad každý motýl, i otakárek rád saje nektar z pestrobarevných květů vyskytujících se v naší přírodě. Housenky se živí především rostlinami z čeledi mrkvovitých. Nemusíte se však bát toho, že by vám otakárkové zlikvidovali úrodu mrkve na vaší zahrádce. Dávají přednost jiným druhům.

Rozmnožování: V našich zeměpisných šířkách mívá tento druh motýla dvě generace ročně. První v dubnu a druhou v srpnu. Samičky kladou svá vajíčka na různé části okoličnatých rostlin - mezi ně patří i výše zmíněné mrkvovité.

Ochrana: Otakárek fenyklový patří v ČR mezi chráněné, ohrožené druhy


>>> navštivte též Hájenku Besednice <<<

 

© 2009–2022 Lesy obcí Trhové Sviny a Besednice s.r.o. • webdesign HARPUNA :: graphics & multimedia